Drogy a zákon

06.11.2013

Regulace trhu s konopím ve státě Washington, USA - zahájení licencování a kontrola prodeje

Zveřejnil: Ing. Mgr. Bc. Vendula Běláčková Ph.D. | Poslední úprava: 06.11.2013

Voliči amerického státu Washington (neplést s hlavním městem - Washington D. C.) legalizovali v listopadu 2012 trh s konopím, stejně jako voliči dalším americkém státu Colorado. V roční lhůtě, která uplyne 1. prosince 2013, připravili zákonodárci pravidla licencovaného prodeje konopí. V současnosti probíhá 30 denní lhůta pro podání žádosti o licence. Ty budou uděleny přibližně 300 subjektům, které splní podmínky zákonodárce. Federální legislativa USA ponechává konopí v souladu s mezinárodnmi úluvami OSN jako nelegální, proti situaci ve Washingtonu nezasahuje.

Regulace trhu s konopím ve státě Washington stanovená zákonem I 502 spadá pod jeho State Liquor Control Board (státní úřad pro kontrolu alkoholu), který touto agendou nahrazuje provoz státního monopolu alkoholu, který byl zrušen. Cílem kontrolního úřadu je licencovat a regulovat produkci konopí, jeho distribuci a držení u osob starších 21 let.

Licence budou za poplatek 250 USD udělovány třem typům subjektů - výrobcům, zpracovatelům a prodejcům. Na každé z těchto úrovní bude uhrazena daň ve výši 25 % z prodejní ceny, nad rámec platných daňových zákonů. Regulátor dále stanovuje podmínky pro pěstování, evidenci, kvalitu a bezpečnost produkce konopí, stejně jako podmínky získání licence.

Subjekty, které mohou žádat o licence, musí být občany státu Washington, odevzdávají otisky prstů a výpis z trestního rejstříku. Trestné činy držení konopí nejsou pro podání žádosti diskvalifikující, další trestné činy v souvislosti s konopím jsou posuzovány případ od případu. Uchazeči o licence jsou podřizováni tzv. bodovému systému, na základě kterého jim může být licence odňata.

Jeden subjekt může podat maximálně 3 žádosti o licenci na každé z úrovních trhu (možné je jen spojení výrobní a zpracovatelské licence, koncový prodej s nimi nelze spojit), a v žádném okrese nesmí držet více než třetinu vydaných licencí, aby se zabránilo monopolizaci trhu. Pěstitelé mohou požádat o povolení pěstební plochy až do cca 3 000 metrů čtverečních, a musí být v určité vzdálenosti od škol a veřejných prostranství. Regulován je také objem konopí, který se může v danou chvíli u držitele licence nacházet. Každá vypěstovaná rostlina se navíc stává součástí elektronického evicenčního systému, který byl pro tento účel vytvořen státem kontraktovanou firmou.

Pro prodejce platí, že nesmí prodej konopí inzerovat ani jinak zveřejňovat a má omezenou prodejní plochu. Každý zákazník u sebe může mít až 1 unci konopí (cca 30 gramů) a musí být starší 21 let. Prodej mladistvému bude sankcionován pokutou ve výši 1 000 USD. Otevírací hodiny prodejen budou omezeny na dobu 8:00 - 12:00 (dopoledne). Cenu konopí zatím nelze odhadnout, ale lze předpokládat, že se pro koncového zákazníka bude pohybovat okolo 12 USD, podobně jako cena léčebného konopí v tomto státě.

Pěstování pro vlastní potřebu zůstává nelegální.

ZDROJ: Washington State License Control Board


Nahoru
*/ ?> Regulace trhu s konopím ve státě Washington, USA - zahájení licencování a kontrola prodeje Ilustrační foto

  • Sdílet článek
  • Sdílet