1. lékařská fakultaUniverzita KarlovaVšeobecná fakultní nemocnice v Praze
15.02.2019

Recidiva abusu alkoholu a kvalita života po ortotopické transplantaci jater

Citace

Česneková, M. (2015). Recidiva abusu alkoholu a kvalita života po ortotopické transplantaci jater. Diplomová práce. Praha: Univerzita Karlova v Praze, 1. lékařská fakulta a Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, Klinika adiktologie.

Klíčová slova

Kvalita života – recidiva – alkohol – transplantace jater

Abstrakt

Východiska: Alkohol působí negativně na celý organismus, jedním z nejčastějipoškozených orgánů jsou játra. Následně dochází ke vzniku jaterních onemocnění. Vlivem konzumace se může rozvinout široká škála onemocnění, od lehčích forem, jako je jaterní steatóza, až k závažnému, život zkracujícímu onemocnění - jaterní cirhóze. Alkohol má vliv na játra, a to v závislosti na dávce a trvání užívání. Poškození jater nesouvisí s druhem alkoholického nápoje, jako s jeho dávkou. V rozvoji závažných forem jaterních onemocnění hrají důležitou roli další rizikové faktory (zejména genetické), nejen množství zkonzumovaného alkoholu (Schiff a kol.,2007). Mezi léčebné postupy při alkoholovém poškození jater patří především změna životního stylu, která zahrnuje omezení jak abstinenci alkoholu, nejlépe úplné vynechání kouření cigaret, v indikovaných případech redukci hmotnosti, dále zařazení nutriční a farmakologické terapie. U těžkých případů je na místětransplantace jater.

Hlavním cílem mé magisterské práce je zmapovat a popsat, zda došlo po transplantaci jater ke zlepšení kvality života. Konkrétně bych se ráda zaměřila naoblast fyzickou, psychickou a sociální. Druhým cílem je ověřit si, zda se mění postoj k užívání alkoholu po transplantaci v souvislosti s navazující ambulantní léčbou. Dalším cílem je získat objektivní markery související s užíváním alkoholu u pacientů po transplantaci a posledním cílem je najít vzájemné souvislosti mezi jejich subjektivním postojem k alkoholu, kvalitou života a objektivními důkazy užívání.

Metoda tvorby dat: Pro tyto účely jsem použila strukturovaný dotazník, který mi přinesl odpovědi na otázky spojené s kvalitou života jednotlivců v oblasti fyzické, psychické i sociální a vycházel ze standardizovaných nástrojů WHOQOL-BREF a AUDIT.

Výzkumný soubor: Tvořilo 96 pacientů po transplantaci jater provedenéz důvodu alkoholické cirhózy, kteří se léčili v Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze. Tento totální výběr pacientů z kartotéky ambulance hepatogastroenterologické kliniky byl vymezený časovým obdobím od srpna 2014 aždo ledna 2015.

Metody analýzy dat: Získaná data byla zpracována na úrovni popisné a matematicko-analytické statistiky (chí-kvadrát, t-test a korelace) a výsledky byly uvedeny v jednotlivých tabulkách a grafech.

Závěr a výsledky: Výsledky ukazují, že pacienti po transplantaci jater z důvodu abúzu alkoholu, kvalitu svého života vnímají poměrně nezávisle na svém věku a pohlaví. Potvrzuje se, že samotná nemoc vždy znamená velký zásah do psychiky, fyzické síly a sociálních vazeb pacientů a má velký vliv na celkovou kvalitu života pacientů po transplantaci. Pacienti po úspěšné transplantaci jater se mohou bez závažnějších komplikací vrátit zpět k běžnému způsobu života, i ke svému povolání, zejména ti, kteří nevykonávali manuálně obtížnější práci a jsou ve skupině středního věku.


počet zobrazení: 2453 poslední aktualizace: 15.02.2019
Hodnocení: Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.