Informace pro uživatele
Autoři: Skinner, H. A., Horn, J. L., Wanberg, K. & Foster, F. M. a Alcoholism and Drug Addiction Research Foundation
Datum publikování: 1982
Popis:
Dotazník obsahuje 25 položek, které se vztahují k posledním 12 měsícům života klienta a jsou zaměřeny na zhodnocení závažnosti závislosti na alkoholu. Dotazník je využíván jako klinický a výzkumný nástroj, který je validní a reliabilní a který je určen zejména pro klinickou populaci dospělých, ačkoli některé studie využily tento nástroj také v obecné populaci.
Účel/použití:
Dotazník je vhodný pro rychlé posouzení problémů spojených s užíváním alkoholu v různém prostředí - klinickém i neklinickém. Skóre dotazníku 9 bodů a více ukazuje na závislost na alkoholu podle diagnostických kritérií DSM-IV a může napomoci při aplikaci vhodné léčby.
Nástroj je možné rovněž využít pro výzkumné účely, kdy je nutné získat kvantitativní vyjádření závažnosti závislosti na alkoholu. V klinickém výzkumu lze dotazník využít pro rychlý screening, pro případovou práci a pro zhodnocení výsledků léčby.
Screeningový nástroj se obvykle administruje vzhledem k posledním 12 měsícům, ale lze jej použít také pro kratší či delší časové úseky (např. 6 měsíců, 24 měsíců apod.). Časové období volíme dle toho, co potřebujeme o klientovi vědět. Tento nástroj pomáhá odhalit míru závažnosti závislosti na alkoholu, a to je především je využitelné pro plánování léčby, zejména jejího charakteru a intenzity.
Oblasti zaměření:
- alkoholový odvykací syndrom,
- narušení kontroly nad pitím,
- uvědomování si nutkání pít,
- zvýšená tolerance k alkoholu,
- chování zaměřené na vyhledávání příležitostí napít se.
Populace: dospělí, administrován také adolescentům
Délka administrace: 10 minut
Délka vyhodnocování: 5 minut
Výhody:
Dotazník má testovanou reliabilitu (test-retest reliabilitu, vnitřní konzistenci) a validitu (obsahovou, kriteriální a konstruktovou).
Omezení:
Tento dotazník byl vytvořen podle dotazníku Skinnera „Alcohol Dependence Scale“ (ADS), který má vytvořené normy pro různé klinické populace. Dotazník není standardizován na českou populaci.
Zdroj:
Skinner, H. A., & Horn, J. L. (1984). Alcohol Dependence Scale: Users Guide. Toronto: Addiction Research Foundation.
Doporučená literatura:
Allen, J. P., Fertig, J. B., Towle, L. H., Altshuler, V. B., Vrublevsky, A. G., Valentik, Y. V., & Zanis, D. A. (1994). Psychometric analyses of the Alcohol Dependence Scale among United States and Russian clinical samples. Int J Addict, 29(1), 71-87.
Connors, J. P., Young, R., Williams, R. J., & Ricciardelli, L. A. (2000). Drinking restraint versus alcohol expectancies: Which is the better indicator of alcohol problems? Journal of Studies on Alcohol, 61(2), 352-359.
Jorge, M. R., De Padua, F. C., & Masur, J. (1986). Lack of agreement between two questionnaires that evaluate the severity of the alcohol dependence syndrome. Drug Alcohol Depend, 18(4), 355-60.
Mundt, J. C., Bohn, M. J., King, M., & Hartley, M. T. (2002). Automating Standard Alcohol Use Assessment Instruments Via Interactive Voice Response Technology.
Alcoholism: Clinical & Experimental Research, 26(2), 207-211.
Ross, H. E., Gavin, D. R., & Skinner, H. A. (1990). Diagnostic validity of the MAST and the Alcohol Dependence Scale in the assessment of DSM-III alcohol disorders. J Stud Alcohol, 51(6), 506-13.
Sannibale, C., & Hall, W. (2001). Gender-related symptoms and correlates of alcohol dependence among men and women with a lifetime diagnosis of alcohol use disorders. Drug and Alcohol Review, 20(4), 369-383(15).
Skinner, H. A., & Allen, B. A. (1982). Alcohol dependence Syndrome: Measurement and validation. J. Abnorm Psychol, 91, 199-209.
Skinner, H. A., & Wen-Jenn Sheu (1982). Reliability of Alcohol Use Indices. The Lifetime Drinking History and the MAST. Journal of Studies on Alcohol, 43, 11, 1157-1170.
Další informace naleznete také na: http://eib.emcdda.eu.int/
KE STAŽENÍ:
Škála závislosti na alkoholu_dotazník
Škála závislosti na alkoholu_vyhodnocení
Vznik tohoto článku byl finančně podpořen projektem č. CZ.1.07/1.3.00/08.0205 ESF OP VK. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.