1. lékařská fakultaUniverzita KarlovaVšeobecná fakultní nemocnice v Praze
15.02.2019

Současná podoba incentivní terapie u těhotných uživatelek návykových látek ve vybraných adiktologických zařízeních

Citace

Meruňková, T. (2015). Současná podoba incentivní terapie u těhotných uživatelek návykových látek ve vybraných adiktologických zařízeních. Diplomová práce. Praha: Univerzita Karlova v Praze, 1. lékařská fakulta a Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, Klinika adiktologie.

Klíčová slova

incentivní terapie, pobídky, contingency management, těhotná uživatelka, motivace

Abstrakt

Východiska: Komplexnější využití incentivní terapie v České Republice není dosud známo. Naopak téma drogové problematiky uživatelek a také problematiky užívání návykových látek během těhotenství se stává mnohem více aktuální v oboru adiktologie. Veřejnost má zvláště vůči těhotným uživatelkám návykových látek mnohem více předsudků či stereotypního chování. První pokusy spojit incentivní terapii a specifickou skupinu právě těhotných uživatelek návykových látek přichází z nízkoprahových zařízení, jako XTP Sananim v Praze a Centrum U Větrníku v Jihlavě.

Cíl práce: Cílem této práce je zmapování současné podoby incentivní terapie (IT) v oboru adiktologie v zařízeních, které se věnují programu pro těhotné uživatelky návykových látek na bázi incentivní terapie.

Metodika: Data byla získána pomocí polostrukturovaného interview, jejichž informanti jsou pracovníci nízkoprahového zařízení. Pro analýzu dat byly využity prvky zakotvené teorie. Výsledky: Na základě výpovědí informantů bylo zjištěno, že mají vybraná adiktologická zařízení jasně definovaný program incentivní terapie a strukturovaný průběh práce s klientkou. Obě zařízení se od sebe liší ve formě odměňování klientek. Jako důvod, proč začít pracovat na bázi incentivní terapie, byl shledán vysoký počet kontaktů s těhotnými uživatelkami, což byla iniciativa vždy jednoho pracovníka v zařízení, jenž prosadil formu incentivní terapie. Postupně všichni pracovníci pokládali incentivní terapii za účinnou a vhodnou u těhotných uživatelek návykových látek, o které si nemyslí, že by nějakým způsobem destruovala motivaci těhotné uživatelky. Případová práce postup incentivní terapie demonstrovala a byla zhodnocena jako úspěšná intervence. ¨

Doporučení: Na základě toho, co jsem mohla nastudovat o incentivní terapie a její uplatňování u různých cílových skupin, zvláště pak u těhotných uživatelek návykových látek, navrhuji určitá doporučení práce s touto specifickou cílovou skupinou: 1. Rozšíření incentivní terapie v rámci adiktologických služeb. 2. Rozvoj spolupráce se zdravotnickými institucemi a úřady. 3. Rozvoj spolupráce mezi adiktologickými službami. 4. Zlepšení informovanosti mezi pracovníky v adiktologii, co se týče incentivní terapie. 5. Zlepšení informovanosti o cílové skupině těhotných uživatelek návykových látek.


počet zobrazení: 861 poslední aktualizace: 15.02.2019
Hodnocení: Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.